Spotkanie z panią Ellen Korman

W poniedziałek 10 października 2022 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach wzięli udział w spotkaniu z panią Ellen Korman Mains – autorką książki „Budda w Getcie: Duchowa wędrówka w głąb Holocaustu”.
Pani Ellen jest córką Żyda urodzonego w Kozienicach. Choć jej ojciec uniknął niemieckiej zagłady podczas II wojny światowej, wielu członków jej rodziny padło ofiarą obozów koncentracyjnych. Pisarka urodziła się w Kanadzie, a obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jednak w celu zdobycia informacji na temat przeszłości swoich krewnych, postanowiła odwiedzić polskie miasta, niegdyś zamieszkiwane przez jej przodków. W miniony poniedziałek, odpowiadając na zaproszenie pani Małgorzaty Kuśmierczyk-Balcerek, przybyła do Kozienic na spotkanie z uczniami. Podczas prowadzonego w języku angielskim wykładu podzieliła się ze słuchaczami wiadomościami na temat jej rodziny. Licealiści mogli zapoznać się wojennymi relacjami zwykłych ludzi - przodków pani Mains, których wspomnienia autorka spisała we wspomnianej książce. Lektura była dostępna w dwóch językach: angielskim i polskim, co ułatwiło zrozumienie przekazu przytaczanych fragmentów. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Prowadząca nawiązała dobry kontakt z młodzieżą i chętnie odpowiadała na wszelkie pytania. Dla licealistów była to bardzo cenna lekcja historii, języka angielskiego, a także literatury. Spotkanie z panią Korman Mains pozwoliło im spojrzeć na kwestie związane z wojną i Holocaustem z nieco innej perspektywy, a rozmowy po angielsku stanowiły praktyczny sprawdzian umiejętności językowych. Po zakończonym wykładzie uczniowie serdecznie podziękowali prowadzącej za cenną naukę, wyrażając przy tym nadzieję na ponowne spotkanie w przyszłości.