Liceum Roku
2012-2013
Liceum Roku
2014-2015
Liceum Roku
2016
Patronat Politechniki
Warszawskiej
Porozumienie z WSH
w Radomiu
Porozumienie z WSR
w Warszawie
Certyfikat
"Mamy Prawa"
  Działalność na rzecz
społeczności lokalnej
  Certyfikat
"Szkoła Nadziei"
  Wiarygodna Szkoła   Szkoła Dialogu   Góra Grosza
   
Certyfikat
IT Szkoła 2013-2014
Certyfikat
IT Szkoła 2015-2016
Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu   Projekt PEACE 2015   Miejsce Wolne od Nienawiści I Liceum Ogólnokształcące w gronie szkół olimpijskich Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie Certyfikat Wyższej Szkoły Handlowej Odznaka Honorowa PCK Zasłużony dla Mazowsza Certyfikat WSH w Radomiu Medal 100-lecia PCK
                           
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach - Kozienice I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach - Kozienice            
100 lat
szkoły
 Plebiscyt Orły Edukacji   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy   Wsparcie Kozienickiego Hospicjum Razem
dla Kultury
Olimpiada
Zwolnieni
z Teorii
 Edukreator na Mazowszu      
 

.


Track info:
Las Palmas - Scandinavianz
Music promoted by “FM - Free Music”
Video Link: https://bit.ly/407gJnz
Download: http://bit.ly/3T4yL7u
Music provided by Scandinavianz: Las Palmas - Scandinavianz
Author Download/Stream: http://bit.ly/42gSlBY

Etiuda "Odbicie" - My nie bujamy, my kręcimy!

 

Copyright © 2013-2014 :: Grupa Filmowa Młode Oskary

Klub Młodego Odkrywcy

Ostatnie zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy odbędą się 02.06.2018r. z uwagi na długi weekend majowy oraz matury w liceum.

1.   6 - latki    -   10:00 - 10:45
2.   7 - 8 - latki - 11:00 - 11:45
3.   9 - 10 latki - 12:00 - 12:45

Zajęcia te będą jednocześnie zakończeniem spotkań z Młodymi Odkrywcami. Prosimy o zalogowanie dzieci, które systematycznie uczęszczały na zajęcia i będą obecne podczas ostatniego spotkania.

Czas logowania do 20 maja 2018r.

Serdecznie zapraszamy!

Kliknij tutaj, aby się zapisać:

Uwaga! Do każdej grupy może zapisać się maksymalnie 15 osób. Z chwilą osiągnięcia tego limitu, formularz dla danej grupy jest automatycznie wyłączany.

Zajęcia z Klubu Młodego Odkrywcy


Serdecznie zapraszamy uczestników Klubu Młodego Odkrywcy na kontynuację
zajęć w liceum.

07.04.2018r. zajęcia z chemii z elementami ratownictwa medycznego

1.   6 - latki    -   10:00 - 10:45
2.   7 - 8 - latki - 11:00 - 11:45
3.   9 - 10 latki - 12:00 - 12:45

14.04.2018r. zajęcia z fizyki

1.   6 - latki    -   10:00 - 10:45
2.   7 - 8 - latki - 11:00 - 11:45
3.   9 - 10 latki - 12:00 - 12:45

Nowych uczestników w Klubie Młodego Odkrywcy zapraszamy od nowej

edycji we wrześniu.

Zapraszamy na zajęcia z biologii

Klubu Młodego Odkrywcy

Termin zajęć z biologii to: 10.02.2018 r.

Tematyka: Lekcja anatomii. Do czego służą nam narządy?

Serdecznie zapraszamy !!

Kliknij tutaj, aby się zapisać:

Uwaga! Do każdej grupy może zapisać się maksymalnie 15 osób. Z chwilą osiągnięcia tego limitu, formularz dla danej grupy jest automatycznie wyłączany.
W grupie wiekowej 7 - 8 latków nie ma już wolnych miejsc.

14 czerwca 2017r. w naszej szkole odbyły się warsztaty pilotażowe dla uczniów szkół podstawowych naszej gminy z następujących dziedzin:
1. fizyka - badanie własności powierzchni wody, tworzenie kanciastych baniek mydlanych w 3D, pływanie smerfów wbrew prawom grawitacji,
2. chemia - przeprowadzenie doświadczeń: znikająca woda, kolorowa piana, magiczne jajko - zmieniające kolory, wybuchający wulkan, 
3. biologia - świat małych zwierząt gołym okiem i pod mikroskopem,
4. matematyka - trening logicznego myślenia:zrobienie bransoletek z wymyślonym przez dzieci logicznym wzorem, poznanie logicznej krzyżówki sudoku.

Dzieci z PSP Nr 3 przyniosły prezenty - własnoręcznie narysowane portrety dla prowadzących.

Zajęcia sfinansowano ze środków Fundacji PZU.23 września 2017r. w I LO odbyły się kolejne zajęcia pilotażowe „Klubu Młodego Odkrywcy” dla dzieci z powiatu kozienickiego w wieku 6 – 10 lat. Nauczycielki liceum: Marzanna Chołuj(fizyka), Joanna Piwońska(matematyka), Anna Przerwa-Bieniek(biologia), Edyta Tarczyńska(chemia) wraz z uczniami liceum, przeprowadziły warsztaty, na których starały się pokazać cele i tematykę zajęć cyklicznych.

Będą odbywały się one cyklicznie od 7 października (w soboty co dwa, trzy tygodnie) w zakresie poszczególnych dziedzin. Podczas zajęć matematycznych dzieci trenowały logiczne myślenie przy uzupełnianiu ciągów liczb, figur geometrycznych według zauważonych reguł. Dzieci przy pomocy pieczątek tworzyły „logiczne szlaczki”, poznały sudoku z nutkami i figurami geometrycznymi. Na zajęciach z fizyki badały własności powierzchni wody, tworząc między innymi bańki mydlane w 3D . Szukały odpowiedzi na pytania: dlaczego pieprz ucieka przed mydłem?, co umożliwia pływanie smerfom wbrew prawom grawitacji? Następnie, z niesłabnącym zapałem, odkrywały świat ryb. Na zakończenie pani Edyta Tarczyńska kolorową i wybuchową chemią zaciekawiła dzieci doświadczeniami wypływającej barwnej lawy i wybuchającego wulkanu. Pomysłodawczynie zajęć zapraszają dzieci do udziału w kolejnych zajęciach, na które można się zapisać na stronie szkoły www.lo-kozienice.edu.pl/ - zakładka Inne/Klub Młodego Odkrywcy.

Zajęcia sfinansowano ze środków Fundacji PZU.7 października 2017r. w I Liceum Ogólnokształcącym rozpoczęły się cykliczne zajęcia dla dzieci „Klubu Młodego Odkrywcy”. W sobotę rano spotkały się dzieci, aby twórczo bawić się matematyką. Najpierw sześciolatki na kocykach układały z kasztanów, orzechów i kinder jajek logiczne ciągi, by potem uzupełniać magiczne kwadraty wykorzystując pieczątki.

Maluchy zakończyły zajęcia obrazkowym sudoku i grą w kółko i krzyżyk na sztalugach. Po krótkiej przerwie prowadząca zajęcia pani Joanna Piwońska wraz ze swoimi uczniami z klasy Ia powitała grupę 7 i 8 latków. Starsze dzieci zaczęły zajęcia od odpowiedzi na pytanie: ,,co to jest matematyka?”. Okazało się, że dla nich matematyka to działania na liczbach. Prowadzący warsztaty przekonywali uczestników, że ta dyscyplina to też umiejętność stawiania hipotez, uzasadniania ich i ćwiczenie logicznego myślenia. Dzieci uzupełniały magiczne kwadraty obrazkowe, sudoku z figurami geometrycznymi oraz mini sudoku. Świetnie się bawiły grając w kółko i krzyżyk oraz odpowiadając na zadawane w międzyczasie pytania np. ,,Każdy z siedmiu braci ma siostrę. Ile dzieci jest w tej rodzinie?” Zajęcia zakończyły zagadki z zapałkami. Ostatnia grupa dzieci 9 i 10 letnich zaczęła zajęcia o godzinie 12. Dzieci najstarsze zmagały się z najtrudniejszymi zagadkami z zapałkami, sudoku oraz tangramami. Dzieci pracowały chętnie i z wielkim zaangażowaniem szukały rozwiązań. Był to twórczo spędzony czas dla uczestników spotkania ale też dla prowadzących, ciekawe doświadczenia w pracy z małymi dziećmi. Za dwa tygodnie zapraszamy na zajęcia z chemii kolorowej i wybuchowej.

Zajęcia sfinansowano ze środków Fundacji PZU.                                                          Klub Młodego Odkrywcy   

                                                          „Wybuchowo i kolorowo”

 

Za nami kolejne zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy. W sobotę 21 października 2017r. poznawaliśmy tajniki chemii.

Najmłodsi uczestnicy warsztatów( 6 – latki ) zmierzyli się z ciekawymi doświadczeniami m.in. kolorowa tęcza, skacząca kukurydza, malowanie obrazków na mleku, ale najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa sztucznym kolorowym śniegiem, który sami wykonali.

Grupa 7 i 8 - latków mogła poznać jak zmienia się gęstość wody pod wpływem różnych substancji, jak w różnym środowisku odbarwia się roztwór wodny KMnO4, ile pasty potrzebuje słoń do umycia zębów i jak powstają węże Faraona.

Jako ostatnia z doświadczeniami chemicznymi zmierzyła się grupa 9 i 10-latków. Wspólnie z licealistami „wywoływali” duchy z butelce, badali magiczny atrament, tworzyli ogród chemiczny i obserwowali jak z roztworu wodnego wodorotlenku sodu i wodorowęglanu sodu wydzielają się gazy - wodór i dwutlenek węgla.

Dzieci z bardzo dużym zaangażowaniem wykonywały wszystkie doświadczenia, uczyły się, a przy tym też fajnie bawiły.

Na koniec zajęć w każdej grupie wiekowej została rozwiązana krzyżówka, a pytania do niej ułożone zostały pod kątem przeprowadzonych doświadczeń. Hasło „Lubię chemię” zakończyło ten miły i pełen wrażeń dzień.

Warsztaty chemiczne umożliwiły dzieciom poznanie podstawowego sprzętu laboratoryjnego, odczynników, rozbudziły ciekawość zjawiskami przyrodniczymi poprzez przeprowadzanie doświadczeń chemicznych i wzbogaciły słownik dziecięcy o nowe pojęcia.

Już za 2 tygodnie 4 listopada odbędzie się spotkanie z ciekawą i zaskakującą fizyką.

Zapraszamy serdecznie.

Zajęcia sfinansowano ze środków Fundacji PZU.4 listopada 2017r. spotkaliśmy się na kolejnych zajęciach warsztatowych w ramach Klubu Młodego Odkrywcy, tym razem w pracowni fizycznej naszego liceum. Każda z trzech grup wiekowych poznawała tajniki równowagi różnych ciał, w tym własnego. Zajęcia miały określony cel, którym było znajdowanie środka ciężkości przedmiotów z naszego otoczenia, tj. ołówków, długopisów, tekturowych kartoników, sztućców, a także szczotki. Te działania „młodych odkrywców” ujawniły ich ogromne pokłady cierpliwości. Na pytanie, czy coś wspólnego łączy naukowca i dziecko większość odpowiadała, że to ciekawość i pasja.

Poznanie pojęcia środka masy pozwoliło uczestnikom na prawidłowe przewidywanie paradoksalnych zachowań, takich przedmiotów jak: balansujące na dziobach ptaki ,dinozaury, huśtające się zapalone świeczki, powracające puszki, samoczynnie toczące się w górę podwójne stożki. Podczas zajęć dzieci zaskakiwały, zarówno prowadzącą jak i licealistów, oryginalnością swoich spostrzeżeń i przewidywań zjawisk fizycznych . Podejmowanie samodzielnych prób potwierdzenia naukowej intuicji stanowiło, mamy nadzieję, dobrą zabawę dla badawczego umysłu dzieci. Na koniec każde dziecko otrzymało od licealistów w dowód dobrej wspólnej naukowej przygody, „ruchomą fasolkę”, której zachowanie sprawiało im autentyczną radość.

Zajęcia sfinansowano ze środków Fundacji PZU.W sobotę 18 listopada 2017r. do naszej szkoły, po raz kolejny, przybyły dzieci, by wspólnie z licealistami (poprzez zabawę)  zgłębiać wiedzę o poważnych zagadnieniach biologicznych. Dzieci regularnie uczestniczące w spotkaniach Klubu, odwiedzają naszą szkołę z chęcią i zapałem do poznawania świata przyrody i zdobywania nowych umiejętności. Tematem spotkania była komórkowa budowa organizmów, a jej celem było zaprzyjaźnienie się z mikroskopem biologicznym - podstawowym narzędziem pracy badacza. Mali odkrywcy dokonywali bardzo szczegółowych obserwacji zwierząt bezkręgowych i kręgowych okiem, lupą, pod binokularem, by w końcu poznać pospolity organizm jednokomórkowy żyjący w wodzie, czyli pantofelka. Obserwacje mikroskopowe tego orzęska sprawiły dużo radości i zadziwienia nad jego biologią. Młodzi odkrywcy ćwiczyli samodzielne obserwacje mikroskopowe, wykonywali świeże preparaty i przyglądali się komórkom biologicznym widocznym okiem mikroskopu. Dzieci dokumentowały swoje obserwacje, wykonując rysunki na kartach pracy. Powstawały bardzo szczegółowe obrazy oglądanych preparatów mikroskopowych. Dziękujemy Małym Odkrywcom za wspólną naukę i zabawę. Zapraszamy na kolejne spotkania z tego cyklu.  

Zajęcia sfinansowano ze środków Fundacji PZU.2 grudnia 2017r. w I LO odbyły się  kolejne zajęcia dla dzieci z cyklu „Klubu Młodego Odkrywcy”. W sobotę rano spotkały się dzieci aby twórczo bawić się matematyką. Najpierw sześciolatki przypomniały sobie zasady rozwiązywania krzyżówek sudoku, podczas wspólnej pracy nad sudoku oborazkowym. Dzieci uzasadniały swoje hipotezy co do miejsca poszczególych elementów, w ten sposób trenowały spostrzegawczość i logiczne myślenie. Następnie dzieci rozwiązywały samodzielnie sudoku obrazkowe z mikołajkami. W kolejnej części zajęć dzieci poznały różne rodzje gier logicznych np. sart games: piraci, dżungla, pingwiny oraz dobble, la cucaracha, zbuduj i zburz itp. Zmagały się także z problemami wymagającymi logicznego myślenia, koncetracji uwagi, spostrzegawczości i umiejętności podejmowania decyzji. Mali adepci klubu uczyli się bawiąc wesoło i z wielkim zaangażowaniem.

W grupach starszych zajęcia miały podobny charakter, ale dobór stopnia trudności sudoku i gier był uzależniony od wieku i możliwosci małych odkrywców. Dzieci starsze zmagały się z trudniejszymi zadaniami, czerpiąc z sukcesów wielką satysfakcję. Odbył się krótki konkurs na najszybciej rozwiązane sudoku, uczestnicy z wielkim zaangażowaniem walczyły o wygraną. Zwycięzcy z każdej ze starszych grup zostali nagrodzeni małymi upominkami  dzięki wsparciu projektu przez PZU i Gminę Kozienice(wydział promocji). Na koniec zajęć uczniowie I LO wręczyli maluchom labirynty z mikołajami, układanki do zabawy z rodziną i balaony. Zajęcia zakończyły się wesołymi okrzykami do zobaczenia! Zapraszamy „małych odkrywców” na warsztaty 16 grudnia 2017r.

Zajęcia sfinansowano ze środków Fundacji PZU.Za nami kolejne zajęcia z chemii. W sobotę 16 grudnia 2017r. wszystkie grupy wiekowe świetnie bawiły się i odkrywały prawa chemii.

Nic tak nie zachęci dziecka do nauki tego przedmiotu jak samodzielne eksperymentowanie.

Mali naukowcy przy pomocy bezpiecznych odczynników, szkła laboratoryjnego i pod czujnym okiem nauczycielki p. Edyty Tarczyńskiej oraz uczniów klasy Ia, Ic i IIa wykonywali ciekawe doświadczenia chemiczne:

  • Chemiczny Kameleon
  • Ciecz nienewtonowska
  • Magiczny ogień ( płonąca dłoń )
  • Lokomotywa
  • Czarny potwór
  • Tworzenie różnobarwnych soli trudnorozpuszczalnych ( uzupełnianie kart pracy )
  • Światło LED
  • Zmiana barwy pod wpływem wskaźników
  • Płonący banknot
  • Chemiczny wulkan

 

Wszystkie eksperymenty cieszyły się wśród uczestników zajęć dużym zainteresowaniem. Bardzo chętnie i z zaangażowaniem wykonywali powierzone im zadania. Trafnie odpowiadali także na zadawane pytania dotyczące zagadnień chemicznych.

Doświadczenia dla dzieci to połączenie świetnej zabawy, niezwykle pouczającej przygody i sporej dawki wiedzy. Dzięki nim Młodzi Odkrywcy rozwijają swoją wyobraźnię i zainteresowania.

Projekt Klubu Młodego Odkrywcy finansowany jest ze środków Fundacji PZU.

Serdecznie zapraszamy na kolejne zajęcia z chemii gdzie dalej będziemy poznawać i odkrywać tajniki tego interesującego przedmiotu.

 

Wszystkich naszych Młodych Odkrywców zapraszamy już na zajęcia z fizyki, które odbędą się 13 stycznia 2018 r.

Zajęcia sfinansowano ze środków Fundacji PZU.W sobotę 13 stycznia  2018r., po raz drugi, uczniowie liceum  spotkali się z uczestnikami warsztatów Klubu Młodego Odkrywcy w pracowni fizycznej, by tym razem przekonać się czy otaczające nas powietrze może być ciekawym tematem doświadczeń i dyskusji.  Na wstępie dzieci samodzielnie poszukiwały dowodów i doświadczały tego, że powietrze wypełnia każde otwarte naczynie a przekazana mu energia rozgrzanych rąk stanowi o mocy z jaką jest w stanie to zasygnalizować. 
Temperaturę „uczuć” mali eksperci próbowali  mierzyć specjalnym termometrem, który zamieniał dostarczoną mu energie na efektowny pokaz fontanny. Następnie wspomagani radą i opieką starszych kolegów, z odkrywczą pasją mierzyli się z odpowiedzią na pytanie, czy powietrze coś waży i dokonali pomiaru jego ciężaru.  Z entuzjazmem obserwowali zmiany rozmiarów bezy i słodkich pianek pod kloszem pompy próżniowej ,po czym sami z użyciem naczyń próżniowych mieli okazję przekonać się o własnościach rozrzedzonego powietrza. Z ciekawością doświadczali ruchów konwekcyjnych podgrzanych gazów bawiąc się przygotowanymi  dla nich przez młodzież kolorowymi wężami. W drugiej części spotkania dzieci doświadczały jak w strumieniu szybkiego powietrza poruszają się różne przedmioty a szczególne wrażenie wywarł kołowy ruch układu balonów. Na koniec wszyscy wzięli udział w konkurencji parzenia „balonowej” herbaty, która wymagała nie tylko znajomości prawa Bernoulliego ale również sprawnego sterowania balonikiem. Mamy nadzieję ,że dzieci wrócą do nas wkrótce równie ciekawe i chętne do poznawania innych zjawisk fizycznych.

Zajęcia sfinansowano ze środków Fundacji PZU.W sobotę 10 lutego do naszej szkoły, po raz kolejny, przybyły dzieci by wspólnie z licealistami poprzez zabawę uczyć się o poważnych zagadnieniach biologicznych. Dzieci regularnie uczestniczące w spotkaniach Klubu odwiedzają naszą szkołę z chęcią i zapałem do poznawania świata przyrody i zdobywania wiedzy.
Tematem spotkania była budowa anatomiczna organizmu człowieka. Mali odkrywcy bardzo aktywnie poznawali narządy tworzące poszczególne układy i doświadczali zasad ich funkcjonowania. Spotkali się ze składanymi modelami anatomicznymi ciała człowieka, by przyjrzeć się lokalizacji i budowie narządów układu pokarmowego, oddechowego, krwionośnego, nerwowego, szkieletu. Młodzi odkrywcy chętnie rywalizowali w grupach i zdobywali punkty za rozwiązane zagadki i rebusy. Byli bardzo zaciekawieni tym, co się kryje w środku naszego ciała. Dzieci dokumentowały swoje obserwacje uzupełniając rysunek anatomiczny człowieka. Dziękujemy Małym Odkrywcom za wspólną naukę i zabawę.

Zajęcia sfinansowano ze środków Fundacji PZU.„Nawet Ci najmłodsi mogą uratować ludzkie życie” - zajęcia z Grupą Medyczną podczas spotkań Klubu Młodego Odkrywcy


W dniu 7 kwietnia 2018 roku odbyła się kolejna edycja zajęć Klubu Młodego Odkrywcy. Młodzi naukowcy spotkali się ze Szkolną Grupą Medyczną, aby nauczyć się niezbędnych podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wyposażenie apteczki, numery alarmowe, przekazywanie informacji dyspozytorowi pogotowia, wykonywanie resuscytacji krążeniowo - oddechowej, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, krwotok z nosa, zadławienie, omdlenie, uraz głowy, to informacje i czynności, których dzieci nauczyły się podczas sobotnich zajęć.

Zarówno młodzi odkrywcy jaki i uczniowie z Grupy Medycznej podeszli do tego bardzo profesjonalnie, z dużym skupieniem i zaangażowaniem. Wiedząc jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna ćwiczyli, zadawali pytania i wzbogacali swoją wiedzę.

Dziękujemy dzieciom za miły dzień i zapraszamy 14 kwietnia na zajęcia z fizyki.

Zajęcia sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

W sobotę 21 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z nauką biologii skierowane do dzieci w wieku 7-10 lat. Dzieci, które przybyły na zajęcia, wspólnie z licealistami, uczyli się o poważnych zagadnieniach biologicznych. Młodzi naukowcy chętnie przybyli do naszej szkoły w to sobotnie, słoneczne przedpołudnie, by poznawać świat przyrody i zdobywać wiedzę o roślinach.

Tematem spotkania była budowa roślin, ich najważniejsze organy i funkcjonowanie. Staraliśmy się zapoznać dzieci z bardzo ważnym dla życia na Ziemi procesem- fotosyntezą. Mali odkrywcy bardzo aktywnie poznawali tajemnice roślin, dotyczące barwników nadających im barwę oraz poznali poważną metodę badawczą- chromatografię bibułową.  Próbowaliśmy za pomocą doświadczeń określić warunki niezbędne do przebiegu procesu fotosyntezy. Młodzi odkrywcy wykazali zaciekawienie życiem roślin, chętnie wykonywali praktyczne czynności podczas doświadczeń i coraz śmielej posługiwali się sprzętem laboratoryjnym. Dziękujemy Małym Odkrywcom za wspólną naukę i zabawę.  Zajęcia sfinansowano ze środków Fundacji PZU.