Recenzja „I wrzucą was w ogień” Patryka Patykiewicza

Uczennica klasy I B Anna Lutomska zamieszcza na swoim blogu recenzje książek. Zachęcamy do odwiedzania jej strony http://aniaczytapl.bloog.pl/?smoybbtticaid=617d25

Długo szliście przez ciemną dolinę i zła się nie ulękliście, ale dalej już nie dojdziecie. Lepiej dla was było, gdy ukrywaliście się w Górach, musieliście dzień po dniu patrzeć prosto w ślepia Lucyfera i nie mieliście na swoją obronę nic oprócz wiary. Lepiej mimo strachu przed śmiercią albo opętaniem, mimo głodu, mimo znoju ponad siły. Lepiej, bo wtedy żyliście naprawdę!
Ruiny. Wieczny mróz. Samotność. Jak wiele możesz oddać, żeby przeżyć?

Z chłopca wiecznie goniącego za przygodą Kacper wyrósł na twardego mężczyznę. Życie w konserwatywnej społeczności, ciągłe zagrożenia i trudne decyzje zahartowały go i uczyniły wzorem dla wielu. Teraz musi udać się w nieznany świat cywilizacji wyrosłej na gruzach miasta sprzed Upadku. Ceny takiej jak ta, którą przyjdzie mu zapłacić za ocalenie córki, nie żądano od nikogo przed nim.

Kaśka, córka Kacpra, postanawia odejść z Osady, by dogonić marzenia o życiu w Mieście. Tam, w tajemniczej i otoczonej kultem Ciepłowni, ogląda rzeczy, których istnienia nie przeczuwała, i odkrywa, że stała się częścią nieludzkiego planu.

Wersja elektroniczna:

Moja opinia:

PREMIERA!!!

Z twórczością Piotra Patykiewicza spotykam się po raz pierwszy, choć z tego co zdążyłam się już zorientować wydał wcześniej ,,Dopóki nie zgasną gwiazdy". O akcji już trochę wiecie, ale spróbuję wam ją trochę przybliżyć. W tej lekturze króluje nie tylko postapokaliptyczny klimat, lecz również legendy, przesądy i szybkie zwroty akcji. Głównymi bohaterami są Kaśka i Grzegorz, którzy cały czas są poddawani wątpliwościom oraz dylematami. Mamy również schemat lekko patologicznej rodziny, którą tworzą. A wszystko to podsycane miłością, choć w trudnej odsłonie.
Pomimo, że pióro autora jest opisowe i dość szczegółowe, to posiada niewyobrażalną lekkość. Szybka akcja czy dziwne obroty spraw to tylko część tego, co znajdziecie w tej lekturze. To historia jednak nie tylko do poczytania ,,od tak sobie", lecz także do przemyśleń i refleksji. I powiem wam jedno -  emocje przy czytaniu biorą górę. Polecam

Moja ocena:

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu SQN :)

Anna Lutomska, kl. I B

Zapraszam do przeczytania innych moich recenzji. Każdy znajdzie coś dla siebie: http://aniaczytapl.bloog.pl/?smoybbtticaid=617d25