Liceum Roku
2012-2013
Liceum Roku
2014-2015
Liceum Roku
2016
Patronat Politechniki
Warszawskiej
Porozumienie z WSH
w Radomiu
Porozumienie z WSR
w Warszawie
Certyfikat
"Mamy Prawa"
  Działalność na rzecz
społeczności lokalnej
  Certyfikat
"Szkoła Nadziei"
  Wiarygodna Szkoła   Szkoła Dialogu   Góra Grosza




   
Certyfikat
IT Szkoła 2013-2014
Certyfikat
IT Szkoła 2015-2016
Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu   Projekt PEACE 2015   Miejsce Wolne od Nienawiści I Liceum Ogólnokształcące w gronie szkół olimpijskich Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie Certyfikat Wyższej Szkoły Handlowej Odznaka Honorowa PCK Zasłużony dla Mazowsza Certyfikat WSH w Radomiu Medal 100-lecia PCK
                           
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach - Kozienice I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach - Kozienice            
100 lat
szkoły
 Plebiscyt Orły Edukacji   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy   Wsparcie Kozienickiego Hospicjum Razem
dla Kultury
Olimpiada
Zwolnieni
z Teorii
 Edukreator na Mazowszu      
 

.

Wolontariusze projektu PEACE w I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach

10 marca 2014r. w murach I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach zawitali mili goście – wolontariusze  międzynarodowego projektu PEACE, którzy przez tydzień prowadzili warsztaty w języku angielskim dla uczniów naszej szkoły.
Wolontariusze to studenci z Argentyny – Juan Pablo Dominiguez, Włoch – Virgilio Ferraresso oraz z Chin – Jingyi Cchen, którzy, w ramach międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC, działającej przy SGH, prowadzą działania na rzecz międzykulturowego zrozumienia, zwalczania stereotypów i nietolerancji.

Cały projekt wspierany jest przez UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju), Amnesty  International oraz Rotary  International. Patronat nad projektem w Polsce sprawuje Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Studenci przybyli do Kozienic mieszkają w domach naszych uczniów, co  daje im możliwość bliższego poznania polskich obyczajów, zderzenia z codziennym życiem polskiej rodziny, a także nawiązania nowych znajomości.
Tygodniowy pobyt studentów w naszym liceum rozpoczął apel, na którym zostały przedstawione główne założenia projektu. Społeczność szkolna poznała realizatorów, którzy krótko opowiedzieli o sobie, a następnie, już w formie warsztatów, odbyły się bezpośrednie spotkania z uczniami.  Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, co daje możliwość sprawdzenia własnych umiejętności językowych, jest doskonałą okazją do konwersacji. Spotkania służą zrozumieniu różnorodności kulturowej, uczą tolerancji, otwartości, przełamywania stereotypów i ciekawości świata.
Nasi uczniowie, pod opieką nauczycieli języka angielskiego, przygotowali szereg atrakcji – zaplanowano wizytę w kozienickim muzeum oraz udział w warsztatach plastycznych, grupa uczniów z klasy IIa opracowała plan wycieczki po Kozienicach, by  pokazać gościom najciekawsze i najpiękniejsze zakątki naszego miasta. Na spotkaniach w szkole, prowadzono tematyczne dyskusje, dotyczące barier kulturowych, szans i trudności młodych ludzi w różnych krajach – te działania mają sprzyjać rozwijaniu  umiejętności kształtowania prawidłowych relacji międzyludzkich, poszerzać horyzonty myślowe, uczyć akceptacji odmienności kulturowej, a także pokazać polską tradycję i historię.
Całe przedsięwzięcie jest niezmiernie pożyteczne dla całej społeczności liceum także ze względów językowych; uczniowie doskonalą wszystkie sprawności językowe: mówienie, rozumienie, czytanie i pisanie, uczą się argumentowania i wyrażania intencji w j. angielskim.
Kolejne dni pobytu gości w naszej szkole to również wspólne zabawy, ognisko integracyjne oraz dzień z polską rodziną. Na zakończenie pobytu studentów w liceum i naszym  mieście odbył się apel podsumowujący tygodniowe działania. Mamy nadzieję, że będą one inspiracją do nowych poszukiwań, pozwolą na indywidualną, bardziej wnikliwą  wymianę poglądów i „świeże”, nie podlegające stereotypowym uogólnieniom,  spojrzenie  na kwestie wielokulturowości.

Justyna Kwaśnik