Bliźniak genetyczny

Jest nam bardzo miło podzielić się informacją, jaka dotarła do naszej szkoły.

Dnia 18 listopada 2015 roku w naszej szkole organizowany był Dzień Dawcy Szpiku przy współpracy z Fundacją DKMS Polska. Tego dnia dokonywaliśmy rejestracji chętnych osób w bazie potencjalnych dawców szpiku. Zarejestrowało się wtedy 29 ochotników. Od tego czasu cztery z zarejestrowanych wtedy osób dostało informacje o możliwości pomocy i przeszło proces weryfikacji, ostatecznie dwie zostały bliźniakiem genetycznym i oddały szpik ratując życie chorej osobie.

To nie była jedyna akcja DKMS, w którą się zaangażowaliśmy.  W dniach 15-18 lutego 2019 roku w Centrum Kulturalno – Artystycznym w Kozienicach prowadzona była Akcja „Dzień Dawcy Szpiku dla Joanny i dla Innych”. Uczestniczyło w niej 120 wolontariuszy z kozienickich szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie tego przedsięwzięcia zarejestrowało się 154 potencjalnych dawców szpiku. Akcja „Dzień Dawcy Szpiku dla Joanny i dla Innych” zakończyła się znalezieniem bliźniaka genetycznego dla Joanny.

Przypominamy:

Jako potencjalni dawcy szpiku mogą zarejestrować się osoby w wieku 18 – 55 lat. Minimalna waga osoby, to 50 kg, maksymalną wagę określa 40 BMI dla danego wzrostu. Przeziębienie nie wyklucza możliwości rejestracji. Jeżeli osoba zainteresowana rejestracją cierpi na jakąś chorobę przewlekłą musi porozmawiać o tym z pracownikiem Fundacji DKMS.

Kiedy podejmie się świadomą decyzję można dokonać rejestracji. Podczas tego procesu pobierany jest wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Za pośrednictwem Fundacji DKMS informacja komórkowa z wymazu trafia w sposób anonimowy o dawcy do ogólnoświatowego rejestru. Od tego momentu dawca może zostać znaleziony jako zgodny „bliźniak genetyczny” dla chorego pacjenta.

WARTO POMAGAĆ!!