Akademia - Święto Konstytucji 3 Maja

231 lat temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja.
Ustawa zasadnicza regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Z tej okazji w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach odbyła się 29 kwietnia uroczysta akademia upamiętniająca to szczególne wydarzenie w historii Polski. W tematykę Majowej Konstytucji wprowadził szkolną społeczność film pt. „Jan Matejko - Konstytucja 3 Maja”. Po nim nastąpił montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez licealistów. Krótki rys historyczny przedstawiła uczennica kl. 1b Julia Mirka, która także na zakończenie akademii zaśpiewała wzruszającą pieśń „Uwięziony ptak” nawiązującą do znaczenia wolności w życiu narodów. Ponadto mogliśmy wysłuchać wierszy w wykonaniu Mai Marszałek z kl.2a i Darii Ambroziewicz z kl.3pc. O oprawę muzyczną zadbał Igor Wasiński, który między innymi zagrał na trąbce „Hymn Konstytucji 3 Maja” oraz Sandra Kocyk grająca na flecie, tegoroczna maturzystka z kl. 3gc.
Warto też wspomnieć, że na ten majowy, wiosenny czas przypada wiele ważnych uroczystości: 1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pracy i rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej, a 8 maja Dzień Zwycięstwa.
Jak długo symbole te kojarzone będą z Polska i Polakami zależy wyłącznie od nas Polaków, a przede wszystkim, od młodych Polaków! Dziś czasy równie nie są łatwe, nie jest też łatwo być prawdziwym Polakiem. To właśnie po to przypominamy tych, którzy rozproszeni przez lata po całym świecie żyli oraz działali na rzecz Ojczyzny. To po to przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość, wartości, które pozwalały Polakom przetrwać.