100-lecie odzyskania niepodległości

W dniu 9 listopada 2018 r. społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach uczestniczyła w uroczystości poświęconej 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Ewa Malec, która podkreśliła niezwykłe znaczenie obchodzonego jubileuszu. Pani dyrektor nagrodziła uczestników konkursów, które w ostatnich dniach odbyły się w naszej szkole: turniej w grze Counter Strike Global Offensive oraz konkurs ekologiczny pod tytułem „Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo - pal człowieku w piecu z głową".

Włączając się do ogólnopolskiej akcji, aby uczcić ten wielki jubileusz, wspólnie odśpiewano hymn narodowy – dokładnie o godzinie 11.11 rozbrzmiały słowa czterech strof pieśni „Mazurka Dąbrowskiego”.

Następnie głos zabrała młodzież. Uczniowie wszystkich klas zaprezentowali krótki program artystyczny, przypominający trudną drogę, jaką przebył naród polski ku niepodległości.

Inscenizacja oparta na motywach „Dziadów” Adama Mickiewicza wprowadziła zebranych w refleksyjny nastrój. Przypomnienie postaci z naszej historii, których zaangażowanie w dzieło odzyskania niepodległości, było doskonalą lekcją patriotyzmu i obywatelskiego obowiązku, który należy nieustannie pielęgnować.