Maraton Pisania Listów 2016

NAPISZ LIST. ZMIEŃ ŻYCIE!

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach po raz kolejny uczniowie i nauczyciele dołączą do akcji Maraton Pisania Listów Amnesty International. Maraton będzie trwał od 5 do 9 grudnia 2016r., w sali nr 8. W tym czasie zostaną ręcznie napisane listy w obronie kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane. 9 grudnia o godz. 9.00 odbędzie się  na sali gimnastycznej apel informujący o tegorocznych bohaterach MPL, a następnie w sali nr 8 będzie można pisać listy do godz. 16.

Maraton odbywa się w ramach światowego Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Jest to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie.

Te listy są naprawdę skuteczne.  Dzięki zeszłorocznej akcji Yecenia Armenta Graciano została uwolniona z więzienia. Wcześniej skazano ją na podstawie zeznań wymuszonych gwałtem i biciem. Ponad 318 000 osób na świecie napisało list w jej obronie.

Wśród osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów znajdują się między innymi: fotoreporter z Egiptu, który za dokumentowanie protestu w Kairze jest więziony już od trzech lat, nauczyciel z Indonezji który odbywa karę 15 lat pozbawienia wolności za pokazanie zakazanej przez rząd flagi. Jest też grupa rdzennych mieszkańców Kanady, którzy walczą o wstrzymanie budowy tamy. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników Maratonu na miejscu, w czasie pisania listów I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach.

Jak napisać taki list? To proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Należy kierować się podstawowymi zasadami: piszemy krótko (będą wzory listów), jesteśmy uprzejmi, piszemy wyraźnie, nie ukrywamy się - tzn. warto się podpisać. Dzięki temu możliwe jest, że otrzymamy odpowiedź. Znajomość języków obcych nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku, angielsku, francusku.

Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

ZAPRASZAMY.

NAPISZ LIST.

PODPISZ PETYCJĘ.

Jakiekolwiek działanie podejmiesz w ramach Maratonu Pisania Listów, Twoje słowa będą stać na straży praw ludzi na całym świecie.