Uczniowie I LO na Dniu Bezpieczeństwa w Radomiu

W dniu 20 maja 2016 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach pod opieką pani Małgorzaty Kuśmierczyk-Balcerek oraz ks. Tomasza Pastuszka uczestniczyli w IV Dniu Bezpieczeństwa, zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu.

Na ten dzień został przygotowany panel nt. „Prewencji i walki z terroryzmem”, którego celem było podjęcie debaty oraz zwrócenie uwagi na zadania służb mundurowych, ze szczególnym uwzględnieniem zadań związanych z przeciwdziałaniem aktom terrorystycznym. Panel poprowadzili: inspektor Marek Świszcz - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu, płk Adam Ziółkowski - były Dowódca 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu i dr Wojciech Staniuk - WSH w Radomiu. Gościem specjalnym był wybitny specjalista od spraw walki z terroryzmem, były dowódca strony polskiej, uczestnik jednej z największych operacji na świecie przerzutu osób pochodzenia żydowskiego z krajów byłego ZSRR do Izraela, pod kryptonimem "Most" - Jerzy Dziewulski.

W drugiej części uczniowie naszego liceum mogli uczestniczyć w zajęciach praktycznych, tematycznie związanych z bezpieczeństwem, były to: pokazy ratownictwa technicznego i wysokościowego, prezentacja jednostki GROM, pokazy w laboratorium kryminalistycznym oraz strzelnicy elektronicznej, szkolenie z technik pierwszej pomocy, pokazy sprzętu i uzbrojenia. Młodzież mogła też sprawdzić swoje umiejętności pilotażu na symulatorze lotniczym. A jak odebrali tę szczególna wycieczkę sami uczniowie? Julka powiedziała: prelekcja nt. terroryzmu przygotowana przez pana Jerzego Dziewulskiego, cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Poprzez przekazanie osobistych doświadczeń mogliśmy lepiej zrozumieć temat. Natalka - każdy miał możliwość poznania pracy polskich służb mundurowych i ich funkcjonowania. Chętnie uczestniczyliśmy w pokazie pierwszej pomocy oraz próbowaliśmy swoich sił na strzelnicy elektronicznej, co dało nam dużo radości. Jednak - jak powiedziała Magda - największą atrakcją okazała się być wojskowa grochówka, która bardzo smakowała po wyczerpujących zajęciach.

Uczniowie mogli również spotkać się z europosłanką, panią Julią Piterą, która wygłosiła krótką prelekcję na temat bezpieczeństwa młodzieży i oficjalnie wręczyła bilety do Europarlamentu uczniom szkół średnich, którzy wzięli udział w konkursie „Wygraj Bilet do Europarlamentu”.

Wyjazd okazał się świetną lekcją poprowadzoną w plenerze.