Święto liczby π na Uniwersytecie w Kielcach

W dniu 18 marca 2016r. uczniowie Magdalena Posłowska , Agata Górnicka i Wiktoria Krekora z I LO im. S. Czarnieckiego w Kozienicach wraz z nauczycielem Tomaszem Urbanem wzięli udział w obchodach „Święta liczby π” organizowanych przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
   Liczba π jest liczbą niewymierną, określającą stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Już starożytni rachmistrzowie zauważyli, że wszystkie koła mają wspólną własność – ich średnica i obwód pozostają wobec siebie w takim samym stosunku, równym około 3. Używany dzisiaj symbol π wprowadzony został w 1706 roku przez angielskiego matematyka Wiliama Jonesa, a spopularyzował go Leonhard Euler w 1736r. Liczba π jest używana jako narzędzie do testowania algorytmów i komputerów. π posiada ściśle określoną sekwencję cyfr w rozwinięciu dziesiętnym. Jeśli więc komputer nie jest bez skazy, niektóre z cyfr przezeń generowanych będą błędne.
   Podczas obchodów „Święta liczby π” uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wykładów  popularnonaukowych prof. Michała Wojciechowskiego (Instytut Matematyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego) pt. „To się musi dać ułożyć!” i dra Krzysztofa Ciesielskiego (Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego) pt. „Pi, pi, pi, pi, pi,... czyli o pewnej słynnej liczbie i o Archimedesie”. Następnie zgromadzona młodzież wraz z nauczycielami wzięli udział w przygotowanym konkursie – rozwiązywanie rebusów związanych z liczbą π.
   Ostatnim punktem w programie było rozstrzygnięcie dwóch konkursów ogłoszonych w dniach 15.02.2016r – 15.03.2016r. Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem nauczyciela matematyki Tomasza Urbana. Okazało się, że w konkursie „π ukryte wokół nas” I miejsce zajęła Weronik Krekora z kl Ib.
Przedstawiciele I LO im. S.Czarnieckiego w Kozienicach wraz z nauczycielem odebrali dyplom oraz nagrodę. Kolejne „Święto liczby π” już za rok.
                                                                                                               Tomasz Urban